سرخط خبرها
خانه / خبرهای شرکت / آشنایی و نحوه کار با اسید سنج باتری های اسیدی ( هیدرومتر )

آشنایی و نحوه کار با اسید سنج باتری های اسیدی ( هیدرومتر )

یکی از وسایلی ارزشمندی که تعمیرگاه های باتری از ان برخورداند دستگاه هیدرومتر یا به عبارتی همان اسید سنج ( نسان دهنده قدرت اسید ) است . این وسیله به کمک سنجش چگالی ( جرم حجمی ) اسید باتری و با توجه به درجه بندی ایی که دارد براحتی به شما میزان شارژ بودن یا نبودن آن را نشان می دهد .

 

اسید سنج یا هیدرومتر


همان طور که در شکل پیداست این وسیله از یک حباب مکنده در بالای وسیله برای مکش اسید باتری از درون سل ها و یک میله نازک برای قرار گرفتن در سل ها تشکیل شده است . درون این هیدرومتر یک کپسول شناور قرار دارد و با مکش اسید باتری به درون لوله اصلی ، این کپسول شناور می شود .

 

هیدرومتر


بعد از مکش اسید کافی است چند ثانیه منتظر بمانید تا ارتفاع اسید پایدار بماند و هیدرومتر را تکان ندهید و بصورت کاملا عمودی نگه دارید . مشاهده میکنید که ارتفاع اسید درون لوه ثابت می شود و کپسول در آن شناور می ماند . روی کپسول سه رنگ سبز ، سفید و قرمز وجود دراد . هر کدام از این رنگ ها نشان دهنده حالت خاصی است و این محدوده رنگی بین اعداد ۱٫۲ تا ۱٫۳ کالیبره شده است .

 

رنگ ها در هیدرومتر


همان طور که در شکل پیداست اگر ارتفاع اسید درون لوله اصلی روی خط قرمز ثابت شد نشان می دهد که باتری شارژ خالی کرده یا اصطلاحا دشارژ شده است . اگر در محدود سفید رنگ باشد یعنی نیمه شارژ می باشد و اگر در محدود سبز رنگ قرار بگیرد نشان می دهد که باتری مورد نظر به اندازه کافی شارژ داد و سالم است .
همان طور که ذکر شد محدوده رنگی میان اعداد ۱٫۲ تا ۱٫۳ درجه بندی شده است و این درجه بندی بر اساس واحد جرم حجمی گرم بر سانتی متر مکعب هست که میزان چگالی اسید را نشان می دهد . در زیر بر اساس عدد خوانده شده از روی این درجه بندی میزان شارژ تقریبی باتری را مشاهده می کنید .
 

 
 عدد خوانده شده بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب  میزان شارژ باتری در حسب درصد
 ۱٫۲۹ – ۱٫۲۷
 ۱۰۰ – ۷۵
 ۱٫۲۵ – ۱٫۲۳
 ۷۵ – ۵۰
 ۱٫۲۵ – ۱٫۱۱
 ۵۰ – ۲۵
 کمتر از ۱٫۱
 باتری خالی است


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *