سرخط خبرها
خانه / خبرهای شرکت / راه های تشخیص قطب های مثبت و منفی باتری خودرو

راه های تشخیص قطب های مثبت و منفی باتری خودرو

هر باتری از دو سر ( قطب ) مثبت و منفی تشکیل می شود . این دو قطب به شیوه های مختلفی قابل شناسایی می باشند .

۱ – تشخیص نوع قطبین به کمک رنگ :
در طراحی و تولید باتری ها یک استاندارد همیشه بوده است که قطب مثبت همیشه به رنگ قرمز و قطب منفی همواره به رنگ سیاه یا آبی در نظر گرفته شده است . این استاندارد در سایر دستگاه های دیجیتالی که نوع قطبین در بکارگیری آن ها تاثیر دارد نیز به کار می رود .

۲- اندازه قطبین :
شرکت های تولید کننده باتری های خودرو استاندارد دیگری نیز رعایت می کنند که آن اندازه سر باتری است . همان طور که در شکل زیر می بینید قطب مثبت از قطب منفی بزرگتر و کلفت تر طراحی شده است .

راه های تشخیص قطب های مثبت و منفی باتری خودرو


۳ – نام گذاری قطبین :
اگر از شیوه های بالا نتوانستید نوع قطبین را تشخیص دهید کافی است به علامت روی آن ها دقت کنید . قطب مثبت همواره با علامت پلاس ” + ” و قطب منفی همیشه با علامت “- ” منفی ، قابل تشخیص است . علاوه بر این معمولا روی سر باتری مثبت به اختصار لاتین postive یا pos یا p و در قطب منفی نشان neg یا negative یا n  را درج می کنند که به راحتی می توان دو قطب را از هم تشخیص داد .
۴ – شناسایی با محلول آب نمک :
اگر از روش های بالا موفق به شناسایی قطبین نشدید کافی است یک محلول آب نمک تهیه کنید و دو سیم با مشخصات مشابه و اندازه های یکسان را به دو قطب باتری متصل کنید . حال هر دو سیم را با هم وراد اب نک کنید و منتظر بمانید . با این کار جریان آندی – کاتدی برقرار شده و اختلاف پتانسیلایجاد شده توسط باتری باعث عبور جریان از سیم ها و الکترولیت ما که آب نمک است می گردد . با این کار مشاهده می کنید دو سیر سیم ها که در آب نمک قرار دارد شروع به تولید حباب می کند . هر کدام از سیم ها که حباب بیشتری تولید می کند قطب منفی بوده و قطب دیگر همان سر مثبت باتری است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *